Powered by Max Banner Ads 

בראיון הראשון שלו עם TIME ב2007 , מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג התיישב עם הכתב לורה לוק לדבר על פרץ הגדילה המהירה של פייסבוק, שמועות ההנפקה, התוכניות לעתיד ואת הלחצים של להיות בן 23 מנכ"ל של חברת ענק.

פייסבוק לעסקים הצלחה מא עד ת

מארק צוקנברג, מנכ"ל פייסבוק

TIME:
פייסבוק עוברת תקופה של צמיחת ענק. עם יותר מ -150,000 משתמשים חדשים שנרשמים כל יום, הוא גדל פי שלושה מהר אפילו מ- MySpace המתחרה. למה אתה משייך את הצמיחה הגדולה?

צוקרברג: במשך תקופה ארוכה. בתחילת הדרך הגבלנו את הצמיחה של פייסבוק.  עשינו זאת כדי שרק אנשי קולג' יוכלו להירשם. בתחילה היה האתר זמין רק לאנשים בהרווארד, במכללה בה למדתי  . התחלנו לגלגל ולהפיץ את האתר בכל המכללות, כל בתי הספר התיכוניים, בשלב הבא איפשרנו גם לכמה חברות להירשם, ועכשיו כולם יכולים להירשם. זה אולי נראה היום כמו צמיחה גדולה, הוא באמת מאיץ בקצב מטורף, אבל זה באמת היה גובר על הכפלת פעם בחצי שנה די הרבה זמן.

TIME:
האם הפופולריות של פייסבוק מחוברת להתמקדות שלה באותנטיות?  הרי ידוע כי המדיניות באתר היא להציג את "האני האמיתי" של החברה שלך.

צוקרברג: זה חלק הקריטי בכל העניין. כל התיאוריה שלנו היא שלאנשים יש קשרים אמיתיים בעולם. אנשים מתקשרים באופן טבעי ביותר וביעילות עם חבריהם ועם האנשים שסביבם.  עשינו חושבים והסקנו שאם נוכל למדל את הקשרים האלה באתר, [נוכל] לספק את המידע הזה דרך קבוצה של יישומים. רצינו לתת עוד דרך שבה אנשים יוכלו  לחלוק מידע, תמונות או קטעי וידאו או אירועים.  אבל זה עובד רק אם אלה שמפתחים יחסים אמיתיים של ממש. זה באמת הבדל גדול בין פייסבוק והרבה אתרים אחרים. אנחנו לא חושבים על עצמנו כקהילה – אנחנו לא מנסים לבנות קהילה – ואנחנו לא מנסים ליצור קשרים חדשים. אלא מתבססים רק על קשרים אמיתיים.

TIME:
למה אתה מתאר את פייסבוק בתור כלי "חברתי" ולא רשת "חברתית?"

צוקרברג: אני חושב שיש בלבול סביב ההגדרה של רשתות חברתיות.  הרבה חברות שונות המאופיינות כרשתות חברתיות הן מטרות שונות – כמה מהן לשרת את הפונקציה של רישות עסקי, חלקם פורטלי תקשורת ועוד. מה שאנחנו מנסים לעשות הוא פשוט לעשות את זה באמת יעיל עבור אנשים לתקשר, לקבל מידע ולשתף מידע. אנחנו תמיד מנסים להדגיש את מרכיב השירות והיחס האישי.

TIME:
בחודש ספטמבר דחית הצעה של Yahoo לרכוש פייסבוק בכמעט 1 מיליארד דולר. לפני זה, חברת "ויאקום" הציעו לך $750 מיליון דולר ולפני כחודשיים אמרת בבירור כי פייסבוק תישאר עצמאית. האם זו התוכנית כרגע?

צוקרברג: זו תמיד היתה התוכנית. כחברה אנחנו מאוד ממוקדים על מה שאנחנו והבנייה של החברה ולא מתמקדים ביציאה. אנחנו פשוט מאמינים שאנחנו מוסיפים כמות מסוימת של ערך לחייהם של אנשים, אם אנחנו בונים מוצר טוב. מסיבה זו יותר ממחצית המשתמשים שלנו נוהגים להשתמש במוצר כל יום – זאת דרך יעילה יותר עבורם לתקשר עם חברים שלהם ולקבל מידע על האנשים סביבם.
אנחנו לא באמת מחפשים למכור את החברה. אנחנו לא מחפשים את ההנפקה בקרוב. זה פשוט לא מוקד הליבה של החברה.

TIME:
ובכן, אם פייסבוק היא לא מכירה ואין הצעת מניות ראשונית לציבור, איך אתה מתכוון לספק למשקיעים את 38 מיליון הדולרים אשר השקיעו בחברה שלך?

צוקרברג: ובכן, הם באמת תומכים מאד. גם הם מעוניינים לבנות חברה באמת גדולה. ואם מחשבים פרק זמן שזה יקרה – המשקיעים שלנו –Accel Partners לקחו סיכון רק לפני כשנתיים והם לא ממהרים. יש לנו מספיק זמן לבנות משהו טוב.

TIME:
פייסבוק מחפש לשכור את שירותיו של מנהל מלאי, זה לא סימן שאתה מתכונן להציע מניות ראשונית לציבור?

צוקרברג: ובכן, לא] כאן הוא עצר לחשוב לרגע והמשיך]. הכוונה, אנחנו מעניקים לכל העובדים שלנו.את המקסימום. בשלב זה יש לנו יותר מ -250.עובדים והם מרכיב מרכזי של החברה, אז אתה רוצה לוודא שאתה נוהג הכי טוב עבור העובדים שלך. בשלב כלשהו בעתיד, אם תהיה לנו הזדמנות לחשוב על כיוון הצעת מניות ציבוריות, זה יהיה חשוב כי זה יהפוך לחלק ממבנה את החברה.  אני מוצא את זה מצחיק שאנשים שמים כל כך הרבה תשומת לב לנושא הזה.

TIME:
מה התוכנית הגדולה שלך לחברה?  איך אתה רואה את פייסבוק מתפתח במשך שלוש עד חמש שנים הקרובות?

צוקרברג: קשה לומר, בדיוק, איך דברים ייראו שלוש עד חמש שנים, אבל יש הרבה עבודה לעשות. חשוב לנוע לאורך השביל שממנו יצאנו.  כרגע יש לנו 300 מיליון משתמשים פעילים ויש הרבה יותר לאן ללכת ולהתקדם. יש הרבה יישומים שונים בתוכניות שהם הולכים להיות פתח ואופציות נוספות כדי לאפשר לאנשים לשתף מידע בדרכים שונות. אני מצפה כי בסיס המשתמשים יגדל ולמפרסמים יהיה טבעי להגיע לאנשים ולתקשר דרך האתר, בדיוק כמו שמשתמשים רגילים להתקשר אחד לשני. כל הדברים האלה יהיה פשוט יותר ויותר עם הזמן.

TIME:
לאחרונה היית בחופשת קיץ, מה עשית?

צוקרברג: ביליתי עם המשפחה שלי.

TIME:
מה זה יום אופייני כמו בשביל הבחור שייסד את פייסבוק בהרווארד בחדר במעונות שלו רק לפני שלוש שנים והפך יזם במשרה מלאה?

צוקרברג: אני מתעורר בבוקר, אני הולך לעבוד כי אני גר ארבעה רחובות מאחד המשרדים שלנו, ואני עובד, נפגש עם אנשים, מדבר על הפרויקטים ועל כל מיני דברים כל היום, ואז אני הולך הביתה ונכנס לישון. אין לי שעון מעורר.  אם מישהו צריך להעיר אותי, אז יש לי BlackBerry ליד המיטה שלי.

TIME:
אתה בן מנכ"ל חברה ענקית בן 23. כיצד אתם מתמודדים עם כל הלחצים שמגיעים יחד עם הפעלת חברת טכנולוגיית עם פרופיל כל כך גבוה?

צוקרברג: צפיתי ראיון עם סטיב ג 'ובס ביום ההוא, שבו אמר כי "כדי לעשות משהו כזה, אתה צריך באמת, באמת לאהוב את מה שאתה עושה, כי אחרת הוא פשוט לא יצא הגיוני".
את הדרישות ואת כמות העבודה שזה לוקח לשים משהו כמו פייסבוק במקום שהוא היום, זה לא פשוט, בעיקר אם לא היית לגמרי נותן את כולך לעשייה שלך ואם אתה לא חושב שזה היה דבר חשוב. חלק מהסיבה להצלחה שלי זה כיף, משום שהצלחנו לבנות צוות של אנשים באמת חכמים שבאים מרקעים שונים, עם חוויות שונות וחושבים בצורות שונות ויחד יוצרים משהו מיוחד. אנשים כל הזמן מנסים לשים אותנו בתוך דלי: האם אנחנו מנסים למכור את החברה? מה אנחנו מנסים לעשות? מהי האסטרטגיה העסקית שלנו? לעתים קרובות אנשים אינם מתעניינים יותר ב-למה אנחנו מחפשים עובדים ומהן אפשרויות הניהול בחברה. ואילו עבורי ועבור הרבה אנשים סביבי, זה לא באמת מה אנחנו מתמקדים.בו אנחנו פשוט התמקד בבניה של האתר.


מרק צוקרבר

מזל טוב מרק      (function(d, s, id) { var js, fjs ...

RIFF אפליקצי

פייסבוק במסגרת התחרות עם Youtube השיקו אפליקציה חדשה ליצירת סרטונים ויראלים ניתן ...

איך לשמור א

אני בטוח שזה קורה גם לך כמו לרואב האנשים עודף מידע ...

הפרסום מחו

הפרסומות של פייסבוק איתכם בכל מקום פייסבוק יודעת עלינו הכל, אפילו ...

המטריקס הג

זוכרים בסרט MATRIX איך מאתרים את החברים? מעכשיו גם בפייסבוק - ...

מרק צוקרבר

מזל טוב מרק      (function(d, s, id) { var js, fjs ...

RIFF אפליקצי

פייסבוק במסגרת התחרות עם Youtube השיקו אפליקציה חדשה ליצירת סרטונים ויראלים ניתן ...

איך לשמור א

אני בטוח שזה קורה גם לך כמו לרואב האנשים עודף מידע ...

הפרסום מחו

הפרסומות של פייסבוק איתכם בכל מקום פייסבוק יודעת עלינו הכל, אפילו ...

המטריקס הג

זוכרים בסרט MATRIX איך מאתרים את החברים? מעכשיו גם בפייסבוק - ...

תורגם על ידי Webist - קורס קידום אתרים - בניית אתרים